Jedną z barier dostępu do środków europejskich jest duże rozproszenie informacji o programach. A jest ich wiele - MŚP mogą aplikować o dofinansowanie z programów dla nowoczesnej gospodarki (FENG), rozwoju Polski Wschodniej (FEPW), rozwoju społecznego (FERS) czy Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Dodatkowym utrudnieniem są często zmieniające się wymagania formalne, zmiany reguł składania aplikacji czy modelowania finansowego, które mogą skutkować unieważnieniem wniosków.
Współpraca z naszym Zespołem doradców pomoże monitorować te zmiany tak aby Państwa aplikacja spełniała wszystkie wymogi formalne i merytoryczne.
Ścieżka SMART 2 to program w ramach Funduszu Europejskiego dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Jej celem jest dofinansowanie zwiększenia zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw.
Program składa się z kilku modułów - Badania + Rozwój, Wdrożenie, Infrastruktura, Transformacja, promocja za granicą, podnoszenie kompetencji zespołów czy ochrona własności przemysłowej.
Wysokość dofinansowania zależy od modułu i wynosi od 50-80% kosztów projektu (średnio ~70%).
Celem tego programu jest eliminacja barier i istotne przyczynienie się do zwiększenia dostępności, które zdefiniowano jako zniesienie co najmniej jednej lub więcej barier występujących np. w przestrzeni fizycznej (w tym budynkach, urządzeniach), rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, usługach, procesach lub zaspokojenie szczególnych potrzeb odbiorców, czyli osób ze szczególnymi potrzebami.
Celem tego programu jest pomoc w promocji MŚP za granicą. Finansowanie można przeznaczyć na na udział w targach, wystawach, misjach gospodarczych lub konferencjach zagranicznych i na dodatkowe działania promocyjne, oraz na sfinansowanie kosztów usługi doradczej, dzięki której dowiemy się jak wypromować firmę za granicą.
Wsparcie wynosi aż 85% wartości projektu, czyli wkład własny to jedynie 15%.
Nabór na rok 2023 został zakończony. Kolejny w 2024 roku.
KPO to duży, ramowy program finansownia, który ma służyć odbudownie i wspieraniu odporności społeczno gospodarczej po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. Na dofinansowanie mogą liczyć również firmy wdrażające reformy strukturalne mające służyć ww. celom.
Polska jest jednym z największych beneficjentów tego programu spośród wszystkich państw UE.
Dziękujemy za wiadomość!
Oops! Coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz ;)